Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 
O nas

Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego z siedzibą w Poznaniu jest pozarządową organizacją środowiskową grupującą ludzi nauki, kultury, gospodarki i mediów. Łączy nas wspólna idea upowszechniania i utrwalania w społeczeństwie, szczególnie w jego młodej generacji etosu pracy organicznej dla wspólnego dobra, umacniania szacunku dla wartości patriotycznych, moralnych oraz szacunku dla dokonań minionych pokoleń Polaków.


Wypowiedzi i opinie

Ożywiono wielką, patriotyczną legendę, przywrócono pamięć...
1 XII 2009, 10:51:45
mówi pani Zofia Cegielska-Doerffer, prawnuczka wielkiego Hipolita Cegielskiego, ostatnia Jego żyjąca potomkini, dziedziczka historycznego nazwiska. „ W natłoku codzienności, w zwykłym życiu rodzinnym, nie zawsze pamięta się o własnych przodkach, nie często wspomina się historię. U nas, zawsze pamiętaliśmy o tym, że naszym pradziadkiem był Hipolit Cegielski, wybitny Polak i Wielkopolanin, człowiek, który stał się pionierem wielkopolskiego przemysłu, współorganizatorem życia naszego społeczeństwa w czasach zaboru pruskiego, rzecznikiem patriotyzmu i pracy organicznej, która zawsze pozwalała przetrwać narodowi. Już jako młoda osoba nosiłam w sobie dumę z mojego nazwiska – Cegielska, nazwiska, jakie już wtedy było polską marką. Wszak maszyny z fabryki, którą zainicjował przed więcej niż wiekiem mój pradziadek, jechały w świat pod polską banderą. Byłam zawsze szczęśliwa, że pochodzę od Hipolita Cegielskiego…

19 września 2009 roku Hipolit Cegielski wrócił do Poznania...
20 IX 2009, 07:05:05

W sobotę, 19 września 2009 roku, o godzinie13.00 po salwie armatniej prawnuczka Hipolita Cegielskiego, Zofia Cegielska-Doerffer odsłoniła wystawiony na Placu Wiosny Ludów w Poznaniu, pomnik Hipolita Cegielskiego. Tym podniosłym aktem Hipolit Cegielski, legenda pracy organicznej, ikona polskiego patriotyzmu gospodarczego, po 141 latach, wrócił do swego miasta, Poznania. Uroczystość odsłonięcia tego pięknego pomnika była zwieńczeniem realizowanego przez ponad dwa lata projektu Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, zainicjowanego przez Prezydenta Towarzystwa – dr Mariana Króla, projektu budowy pomnika Hipolitowi Cegielskiemu, który gremialnie poparło społeczeństwo uczestnicząc w zbiórce funduszy na realizacje dzieła. Ponad 1100 osób indywidualnych i ponad 170 darczyńców korporacyjnych złożyło się na ten fundusz.

Ceremonię odsłonięcia i przekazania miastu Poznań pomnika poprzedziło odegranie hymnu narodowego. Przybyłych na uroczystość przedstawicieli władz województwa i miasta, rządu, parlamentarzystów, przedstawicieli duchowieństwa, fundatorów i darczyńców, delegacje licznych towarzystw i organizacji wielkopolskich, poczty sztandarowe zakładów H. Cegielski, zakładowej Solidarności tych zakładów, szkół noszących imię Hipolita Cegielskiego, oraz bardzo licznych mieszkańców Poznania, powitał członek zarządu Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, poseł do Parlamentu Europejskiego – Tadeusz Zwiefka. Po nim zabrał głos Prezydent Towarzystwa – dr Marian Król, który przypomniał dokonania Hipolita Cegielskiego, jego zasługi dla Wielkopolski, jego patriotyzm i oddanie działalności społecznej. Dr Marian Król mówił: „ Hipolit Cegielski należy do grona najwybitniejszych postaci w dziejach Polski i Wielkopolski. Ten wybitny nauczyciel, filolog, wydawca, publicysta, działacz społeczny i wreszcie przemysłowiec, znacząco wpłynął na gospodarkę, kulturę i życie społeczno-polityczne Wielkopolski.


Akt Erekcyjny pod pomnik Hipolita Cegielskiego
został wmurowany w Poznaniu
9 VIII 2009, 09:42:17
We wrześniu, w spiżowej postaci pomnika, do Poznania wróci Hipolit Cegielski, legenda i marka Wielkopolski, jej stolicy i całego kraju. Symbol pracy organicznej, patriotyzmu gospodarczego, umiejętności przystosowania się do czasu epoki, symbol wartości szerokich horyzontów intelektualnych. Aby Jego powrót do Poznania był możliwy, w piątek, w dniu 7 sierpnia 2009 roku, w samo południe, na Placu Wiosny Ludów odbyła się uroczystość wmurowania „kamienia węgielnego” w fundamenty cokołu, na którym wzniesiony będzie pomnik Pana Hipolita. ( Na zdjęciu: Moment wmurowania tubusu z Aktem Erekcyjnym w fundamenty cokołu pomnika. Dr Marian Król – Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – z prawej – z tubusem Aktu Erekcyjnego w ręku, obok – z lewej – członek Komitetu Honorowego Budowy Pomnika, Andrzej Nowakowski. Fot.GMT )



Hipolit Cegielski - jego życie i twórczość


 
 
Copyright 2007 Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego