Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 
Wypowiedzi i opinie

           


Pomnik Hipolita Cegielskiego przygotowany do odlania go w brązie...
29 IX 2008, 06:08:35
We czwartek, 25 września 2008 roku, w Poznaniu, w pracowni rzeźbiarskiej profesora Krzysztofa Jakubika, punktualnie o godzinie 12.00 odbyła się uroczysta kolaudacja pomnika Hipolita Cegielskiego, którego inicjatorem i sponsorem jest Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, a projektodawcą i wykonawcą znakomity poznański artysta rzeźbiarz – Krzysztof Jakubik. Na kolaudację przybyli: Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Marian Król, prawnuczka Hipolita Cegielskiego – Zofia Cegielska-Doerfer, światowej sławy rzeźbiarz, medalier – profesor Józef Stasiński, oraz przedstawiciele zainteresowanych urzędów miasta Poznania, prasy i wydawnictw. Symbolicznego odsłonięcia pomnika gotowego do przekazania pracowni ludwisarskiej w celu odlania go w brązie, dokonała Zofia Cegielska- Doerfer w towarzystwie Prezydenta - dr Mariana Króla ....( Na zdjęciu, w chwilę po symbolicznym odsłonięciu pomnika Hipolita Cegielskiego, na jego tle stoją: Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Marian Król, prawnuczka Hipolita Cegielskiego – Zofia Cegielska-Doerfer, profesor Józef Stasiński i autor wspaniałego dzieła – profesor Krzysztof Jakubik )

Kiedy opadł płócienny całun okrywający dzieło, oczom zebranych ukazała się wyprostowana postać Hipolita Cegielskiego wspartego prawą dłonią na fragmencie maszyny parowej, jakie ten prekursor nowoczesnego przemysłu maszynowego w Polsce produkował w swojej poznańskiej fabryce, a która we współczesnych mu czasach była symbolem najnowszej techniki. Artysta, autor dzieła, nie zapomniał też o umieszczeniu na pomniku symboli przypominających, że Hipolita Cegielski, poza tym, że stał się przemysłowcem, był również intelektualistą, poetą, publicystą, naukowcem.

W zgodnej ocenie zespołu kolaudacyjnego - co pokreślił Prezydent dr Marian Król gratulując profesorowi Jabubikowi jego dzieła – zaprezentowany pomnik Hipolita Cegielskiego uznany został za wybitne dzieło sztuki rzeźbiarskiej, w pełni oddające zarówno portretowaną postać jak i jej legendę. Pomnik ten, którego odsłonięcie w Poznaniu nastąpi w roku 2009, wzbogaci kulturę stolicy Wielkopolski o nowe, najwyższej próby dzieło artystyczne, tak bardzo związane z Poznaniem, historią tego miasta i jego wielkich postaci.

W tym miejscu, z okazji zakończenia prac rzeźbiarskich przy pomniku, należy oddać też hołd wszystkim indywidualnym ( bez mała 900 osobistości ) i korporacyjnym ( ponad 140 firm i instytucji ) darczyńcom, których szczodrość umożliwiła realizację inicjatywy Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, wystawienia po raz pierwszy w Polsce pomnika temu, kto w XIX wieku podjął trud przekucia w materię ideału pracy organicznej. Pomnik Hipolita Cegielskiego stanie więc w Poznaniu nieopodal miejsca, gdzie Hipolit Cegielski mieszkał i pracował, przypominając nie tylko jego legendę, ale też jego filozofię pracy twórczej, z której korzyści czerpią wszyscy.





 






Hipolit Cegielski - jego życie i twórczość


 
 
Copyright 2007 Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego