Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 
Wypowiedzi i opinie

           


Był synonimem sukcesu i to niebywałego...
1 IV 2009, 16:19:24
Andrzej Wituski, wybitny działacz społeczny i kulturalny, prezydent miasta Poznania w latach 1982 -1990, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w latach 1997 – 2007 jest związany z legendą Hipolita Cegielskiego w sposób szczególny. Witając budowę pomnika Hipolita Cegielskiego mówi o tym: „Zastanawiając się nad przyszłością naszego miasta, nad jego rozwojem - nie sposób nie wracać do wydarzeń i postaci, które tworzyły jego historię. Jedną z takich sztandarowych postaci był niewątpliwie Hipolit Cegielski. W czasie moich 18 lat „magistrackich”, w czasie których pełniłem również obowiązki prezydenta Poznania, towarzyszył mi w przemówieniach, dyskusjach i sympozjach. Był synonimem sukcesu i to niebywałego. Od profesora Gimnazjum św. Marii Magdaleny i twórcy rozpraw naukowych - do kupca, fabrykanta i społecznika.

Z niekłamaną radością przyjąłem inicjatywę Towarzystwa Jego Imienia budowy pomnika, na który już dawno temu sobie zasłużył. Ma go już co prawda w naszych sercach, ale w najbliższym czasie (czerwiec 2009) będziemy go witać, jak za dawnych lat przechodząc ulicami miasta.

Mam także swoją małą satysfakcję. Z inicjatywy Adama Kochanowskiego doprowadziłem do realizacji w 1985 roku, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, obeliska Hipolita Cegielskiego.Wykonano go na wzór dawnego pomnika z staromarcińskiego cmentarza, zniszczonego przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. W fundamentach wmurowano urnę z ziemią z miejsca pochówku. Organicznikowi, któremu hasło: "Oświata i praca" przyświecało przez całe życie”.


Hipolit Cegielski - jego życie i twórczość


 
 
Copyright 2007 Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego