Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 
Wypowiedzi i opinie

           


Akt Erekcyjny pod pomnik Hipolita Cegielskiego
został wmurowany w Poznaniu
9 VIII 2009, 09:42:17
We wrześniu, w spiżowej postaci pomnika, do Poznania wróci Hipolit Cegielski, legenda i marka Wielkopolski, jej stolicy i całego kraju. Symbol pracy organicznej, patriotyzmu gospodarczego, umiejętności przystosowania się do czasu epoki, symbol wartości szerokich horyzontów intelektualnych. Aby Jego powrót do Poznania był możliwy, w piątek, w dniu 7 sierpnia 2009 roku, w samo południe, na Placu Wiosny Ludów odbyła się uroczystość wmurowania „kamienia węgielnego” w fundamenty cokołu, na którym wzniesiony będzie pomnik Pana Hipolita. ( Na zdjęciu: Moment wmurowania tubusu z Aktem Erekcyjnym w fundamenty cokołu pomnika. Dr Marian Król – Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – z prawej – z tubusem Aktu Erekcyjnego w ręku, obok – z lewej – członek Komitetu Honorowego Budowy Pomnika, Andrzej Nowakowski. Fot.GMT )

   „Kamień węgielny” w postaci niezwykle pięknego, metalowego tubusu, zaprojektowanego i wykonanego przez artystę rzeźbiarza Krzysztofa Jakubika – autora projektu pomnika –   zawierał spisany na ozdobnym kartonie Akt Erekcyjny. Ten tubus, ozdobiony godłem państwowym, medalem wizerunkowym Hipolita Cegielskiego oraz opasany bransoletami z nazwą Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, w obecności członków Komitetu Honorowego Budowy Pomnika, członków Towarzystwa oraz grupy obywateli Poznania, w fundamenty pomnika wmurował Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Marian Król, któremu w tym akcie towarzyszył Andrzej Nowakowski, były wojewoda wielkopolski w latach 2001-2005, laureat Honorowego Hipolita i członek Komitetu Honorowego Budowy Pomnika. Tym doniosłym historycznie wydarzeniem zapoczątkowany został końcowy etap działań, podjętych przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego i popartych przez społeczeństwo wielkopolskie, na rzecz wybudowania w Poznaniu pomnika Hipolita Cegielskiego, pomnika, który będzie pierwszym w Polsce pomnikiem wystawionym temu wybitnemu Polakowi, prekursorowi nowoczesnego polskiego przemysłu maszynowego, wybitnemu rzecznikowi pracy dla dobra społeczeństwa. (g)


Hipolit Cegielski - jego życie i twórczość


 
 
Copyright 2007 Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego