Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 
Wypowiedzi i opinie

           


Hipolit Cegielski zasługuje na Pomnik...
30 XI 2007, 12:59:18

Jak przebiegają prace nad budową w Poznaniu Pomnika Hipolita Cegielskiego? Jak ten proces oceniają członkowie Honorowego Komitetu Budowy Pomnika? Jak widzą oni dzisiaj, po wielomiesięcznym zaangażowaniu się w przedsięwzięcie zainicjowane przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, znaczenie Pomnika „Pana Hipolita” dla Poznania? Pierwszą osobistością do której zwróciliśmy się z pytaniami w tych kwestiach był Prezydent miasta Poznania i Przewodniczący Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Hipolita Cegielskiego – pan Ryszard Grobelny. Poniżej zapis wywiadu z Panem Prezydentem Grobelnym:

Panie Prezydencie, przyjmując przewodnictwo w Komitecie Honorowym Budowy Pomnika Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, jako Gospodarz Miasta Poznania swoim autorytetem poparł Pan inicjatywę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego podkreślając zarazem swoje przywiązanie do historycznej tradycji. Jakie inne jeszcze przesłanki kierowały Panem, aby włączyć się w dzieło budowy w Poznaniu Pomnika?


Pamiętajmy o tym, że Hipolit Cegielski jest dla Poznania postacią niezwykłą. Reprezentuje on cały ten specyficzny charakter mentalności poznańskiej, etos Poznaniaka – związany z uczciwą, rzetelną pracą, z pracą organiczną. W pamięci Poznaniaków zapisał się jako społecznik, ale także jako rzutki przedsiębiorca, który od podstaw stworzył zakłady nazwane dzisiaj jego imieniem.

Drugą, równie istotną przesłanką jest fakt, że tak zasłużony dla Poznania działacz, który całe życie poświęcił naszemu miastu, nie dość, że nie został uhonorowany żadnym monumentem, na dodatek nie znane jest jego miejsce pochówku! Owszem, Hipolit Cegielski ma symboliczny grób na Cmentarzu Zasłużonych, lecz faktyczne miejsce w którym został pochowany jest nieznane i pewnie nigdy go nie poznamy. Tym bardziej Hipolit Cegielski zasługuje na pomnik upamiętniający go jako symbolu Poznania.

Czy Pana zdaniem wzniesiony Pomnik Hipolita Cegielskiego poza tym, że będzie on przypominać postać i dzieło przedstawionej postaci, stanie się kolejnym, także w wymiarze artystycznym elementem wzbogacającym image kulturowy miasta, zwiąże się z nowoczesną tradycją stolicy Wielkopolski?

Oczywiście że tak. Poznań, tak jak i każde duże, rozwijające się miasto łączy w planach zagospodarowania przestrzennego nowoczesne biurowce, domy i centra handlowe z zielenią, placami wkomponowanymi w przestrzeń publiczną. Wskazując miejsce przyszłej lokalizacji pomnika wzięliśmy pod uwagę – ja i moi pracownicy - fakt, że będzie to rejon miasta bezpośrednio związany z dawnym miejscem zamieszkania Hipolita Cegielskiego. Za parę lat będzie to jeden z najładniejszych zakątków miejskiego centrum. Liczę na to, że podobnie jak pomnik Marycha, czy też pomnik Karola Marcinkowskiego, wpisze się on w przestrzeń publiczną centrum miasta i zyska przychylność Poznaniaków.

Jestem przekonany, że pomnik Hipolita Cegielskiego stanie się elementem centrum miasta, stale przypominającym ideę pracy organicznej.

Jak ocenia Pan Prezydent według swojej wiedzy stan przygotowań do realizacji całego przedsięwzięcia pomnikowego i czy jest Pan usatysfakcjonowany dotychczasowym stanem rzeczy - postępem prac nad ustaleniem ostatecznego kształtu pomnika, ustalaniem lokalizacji Pomnika w mieście i zaawansowaniem prac technicznych?

Projekt powstania Pomnika zakładał ścisłą współpracę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego z Urzędem Miasta. Rola Miasta była bardzo ważna głównie na etapie pozwoleń - i z tej roli moim zdaniem wywiązało się bez zarzutów. Doceniając inicjatywę, zarówno powstania Społecznego, jak i Honorowego Komitetu Budowy Pomnika, którego Przewodniczącym zostałem z przyjemnością, liczę na dalsze sprawne działania Towarzystwa i wywiązanie się
z pomysłu realizacji całego przedsięwzięcia jak najlepiej.

Dziękujemy za wypowiedzi.






Hipolit Cegielski - jego życie i twórczość


 
 
Copyright 2007 Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego