Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 
O nas
Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego z siedzibą w Poznaniu jest pozarządową organizacją środowiskową grupującą ludzi nauki, kultury, gospodarki i mediów. Łączy nas wspólna idea upowszechniania i utrwalania w społeczeństwie, szczególnie w jego młodej generacji etosu pracy organicznej dla wspólnego dobra, umacniania szacunku dla wartości patriotycznych, moralnych oraz szacunku dla dokonań minionych pokoleń Polaków.

Nasze Towarzystwo przez wiele lat swojej działalności zyskało szerokie uznanie społeczne nie tylko w Wielkopolsce, ale w wielu innych regionach kraju. Znani jesteśmy także w ważnych środowiskach zagranicznych zainteresowanych podejmowanymi przez Towarzystwo projektami i ich realizacją. Szczególnym dowodem zainteresowania naszą działalnością Towarzystwa było przyjęcie delegacji Towarzystwa przez Ojca Świętego Jana Pawła II w roku 2001 podczas jubileuszowej tysięcznej Audiencji Generalnej na Watykanie. W czasie tej audiencji prezydent Towarzystwa dr Marian Król przekazał Ojcu Świętemu w darze pierwszą, symboliczną Statuetkę Złotego Hipolita inicjującą wielki projekt Towarzystwa – ustanowienie nagrody Złotego Hipolita i Godności Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej, przyznawanej ludziom szczególnie zasłużonym dla polskiej nauki, kultury, sztuki i innych działań na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.

Kapituła Złotego Hipolita w okresie ostatnich sześciu lat nagrodą Złotego Hipolita uhonorowała już dziesiątki wybitnych osobistości, wśród których są kardynałowie, pisarze, naukowcy, reżyserzy filmowi, misjonarz, artyści i działacze społeczni, stanowiący przekrój najznakomitszych spośród znakomitych. Statuetka Złotego Hipolita – desygnat nagrody stała się jednym z najbardziej cenionych symboli. W tym miejscu należy dodać, że replika Statuetki Złotego Hipolita – przechowywanego w Watykanie daru dla Ojca Świętego Jana Pawła II znajduje się w Muzeum – domu urodzin polskiego papieża w Wadowicach.

Błogosławieństwo polskiego papieża, Jana Pawła II dla naszego Towarzystwa stało się ważnym impulsem do podejmowania nowatorskich prospołecznych przedsięwzięć. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim powołanie przy Towarzystwie Klubu Młodych Pozytywistów grupującego młodych ludzi, którzy już na początku swojej drogi życiowej wykazują się niecodziennymi osiągnięciami. W tej grupie można spotkać wybitnych młodych muzyków, naukowców, przedsiębiorców, twórców kultury. Innym ważnym projektem Towarzystwa jest nagroda Lidera Pracy Organicznej przyznawana ludziom, którzy w swoich środowiskach stanowią wzorzec postaw obywatelskich.

Nasze Towarzystwo podjęło się dzieła zbudowania i postawienia w Poznaniu pomnika Hipolita Cegielskiego, którego odsłonięcie w sercu stolicy Wielkopolski, na Placu Wiosny Ludów dokonało się w dniu 19 września 2009 roku. W ten sposób spłaciliśmy dług historii wobec człowieka, który do rangi cnoty podniósł pracę organiczną. Hipolit Cegielski był prekursorem nowoczesnego polskiego przemysłu, wniósł wielki wkład w kulturę polską jako nauczyciel, poeta i publicysta, a któremu nigdy przedtem jego miasto – Poznań pomnika nie wystawiło. Nasza inicjatywa spotkała się z silnym rezonansem wśród Wielkopolan, Poznaniaków i władz miasta Poznania. Przyłączyły się do niej liczne osoby z innych regionów Polski. Wszystkim fundatorom i darczyńcom, dzięki których darowiznom pomnik Hipolita Cegielskiego został wzniesiony Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego serdecznie dziękuje.






Hipolit Cegielski - jego życie i twórczość


 
 
Copyright 2007 Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego