Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 
Wypowiedzi i opinie

           


Ożywiono wielką, patriotyczną legendę, przywrócono pamięć...
1 XII 2009, 10:51:45
mówi pani Zofia Cegielska-Doerffer, prawnuczka wielkiego Hipolita Cegielskiego, ostatnia Jego żyjąca potomkini, dziedziczka historycznego nazwiska. „ W natłoku codzienności, w zwykłym życiu rodzinnym, nie zawsze pamięta się o własnych przodkach, nie często wspomina się historię. U nas, zawsze pamiętaliśmy o tym, że naszym pradziadkiem był Hipolit Cegielski, wybitny Polak i Wielkopolanin, człowiek, który stał się pionierem wielkopolskiego przemysłu, współorganizatorem życia naszego społeczeństwa w czasach zaboru pruskiego, rzecznikiem patriotyzmu i pracy organicznej, która zawsze pozwalała przetrwać narodowi. Już jako młoda osoba nosiłam w sobie dumę z mojego nazwiska – Cegielska, nazwiska, jakie już wtedy było polską marką. Wszak maszyny z fabryki, którą zainicjował przed więcej niż wiekiem mój pradziadek, jechały w świat pod polską banderą. Byłam zawsze szczęśliwa, że pochodzę od Hipolita Cegielskiego…

19 września 2009 roku Hipolit Cegielski wrócił do Poznania...
20 IX 2009, 07:05:05

W sobotę, 19 września 2009 roku, o godzinie13.00 po salwie armatniej prawnuczka Hipolita Cegielskiego, Zofia Cegielska-Doerffer odsłoniła wystawiony na Placu Wiosny Ludów w Poznaniu, pomnik Hipolita Cegielskiego. Tym podniosłym aktem Hipolit Cegielski, legenda pracy organicznej, ikona polskiego patriotyzmu gospodarczego, po 141 latach, wrócił do swego miasta, Poznania. Uroczystość odsłonięcia tego pięknego pomnika była zwieńczeniem realizowanego przez ponad dwa lata projektu Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, zainicjowanego przez Prezydenta Towarzystwa – dr Mariana Króla, projektu budowy pomnika Hipolitowi Cegielskiemu, który gremialnie poparło społeczeństwo uczestnicząc w zbiórce funduszy na realizacje dzieła. Ponad 1100 osób indywidualnych i ponad 170 darczyńców korporacyjnych złożyło się na ten fundusz.

Ceremonię odsłonięcia i przekazania miastu Poznań pomnika poprzedziło odegranie hymnu narodowego. Przybyłych na uroczystość przedstawicieli władz województwa i miasta, rządu, parlamentarzystów, przedstawicieli duchowieństwa, fundatorów i darczyńców, delegacje licznych towarzystw i organizacji wielkopolskich, poczty sztandarowe zakładów H. Cegielski, zakładowej Solidarności tych zakładów, szkół noszących imię Hipolita Cegielskiego, oraz bardzo licznych mieszkańców Poznania, powitał członek zarządu Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, poseł do Parlamentu Europejskiego – Tadeusz Zwiefka. Po nim zabrał głos Prezydent Towarzystwa – dr Marian Król, który przypomniał dokonania Hipolita Cegielskiego, jego zasługi dla Wielkopolski, jego patriotyzm i oddanie działalności społecznej. Dr Marian Król mówił: „ Hipolit Cegielski należy do grona najwybitniejszych postaci w dziejach Polski i Wielkopolski. Ten wybitny nauczyciel, filolog, wydawca, publicysta, działacz społeczny i wreszcie przemysłowiec, znacząco wpłynął na gospodarkę, kulturę i życie społeczno-polityczne Wielkopolski.


Akt Erekcyjny pod pomnik Hipolita Cegielskiego
został wmurowany w Poznaniu
9 VIII 2009, 09:42:17
We wrześniu, w spiżowej postaci pomnika, do Poznania wróci Hipolit Cegielski, legenda i marka Wielkopolski, jej stolicy i całego kraju. Symbol pracy organicznej, patriotyzmu gospodarczego, umiejętności przystosowania się do czasu epoki, symbol wartości szerokich horyzontów intelektualnych. Aby Jego powrót do Poznania był możliwy, w piątek, w dniu 7 sierpnia 2009 roku, w samo południe, na Placu Wiosny Ludów odbyła się uroczystość wmurowania „kamienia węgielnego” w fundamenty cokołu, na którym wzniesiony będzie pomnik Pana Hipolita. ( Na zdjęciu: Moment wmurowania tubusu z Aktem Erekcyjnym w fundamenty cokołu pomnika. Dr Marian Król – Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – z prawej – z tubusem Aktu Erekcyjnego w ręku, obok – z lewej – członek Komitetu Honorowego Budowy Pomnika, Andrzej Nowakowski. Fot.GMT )

Postać Hipolita Cegielskiego związana jest także z poznańską gazownią
13 VI 2009, 12:55:43
Zdzisław Kowalski – prezes Zarządu Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa, tak ocenia projekt wystawienia w Poznaniu pomnika Hipolita Cegielskiego: Niewiele jest postaci tak mocno zasłużonych dla Poznania i Wielkopolski, jak Hipolit Cegielski. Z owoców jego organicznej pracy na rzecz rozwoju tutejszego przemysłu i kultury życia społecznego korzystamy do dzisiaj. Najwyższy czas, by tę wybitną postać upamiętnić w Poznaniu pomnikiem. Wielkopolska Spółka Gazownictwa wspiera realizację tej inicjatywy z jeszcze jednego powodu.

...należy nisko pokłonić się Towarzystwu im. Hipolita Cegielskiego...
13 VI 2009, 12:48:49
Profesor Józef Konstanty Stasiński, wybitny polski twórca, rzeźbiarz i medalier, wielce zasłużony dla polskiej kultury, tak mówi o projekcie wystawienia w Poznaniu pomnika Hipolita Cegielskiego: „ Zawsze cieszy mnie wzbogacanie naszych miast i miejsc związanych z historią pomnikami, lub innymi elementami sztuki rzeźbiarskiej. Jeżeli chodzi o pomnik Hipolita Cegielskiego, który wkrótce ujrzymy w Poznaniu, zadowolony jestem w dwójnasób. Bo, po pierwsze – sam pomnik, dzieło prof. Krzysztofa Jakubika, to znakomity przykład artyzmu tego rzeźbiarza, po drugie – postać Hipolita Cegielskiego oddana w brązie przypomina nam wszystkim legendę tego XIX-wiecznego patrioty i rzecznika pracy organicznej, ale też człowieka kultury; wszak był on i poetę i publicystą zarazem.

Bezcenna inicjatywa Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego
10 VI 2009, 15:27:18
Redaktor naczelna i wydawca prestiżowego poznańskiego magazynu opiniotwórczego Merkuriusz – Mariola Zdancewicz na temat projektu wzniesienia w Poznaniu pomnika Hipolita Cegielskiego mówi co następuje: Hipolit Cegielski to postać wielce ceniona w Wielkopolsce. Jest jak milowy kamień na drodze do postępu całego regionu. Hipolit Cegielski znany jest powszechnie jako organicznik, przemysłowiec i poseł na sejm pruski, rzadziej jednak przypomina się, że był on nauczycielem gimnazjalnym, poetą, językoznawcą, publicystą, że doskonale rozumiał znaczenie dobrej, rzetelnej prasy, że był założycielem i wydawcą Gazety Polskiej oraz Dziennika Poznańskiego.

Postać Hipolita Cegielskiego zasługuje na pomnik...
29 IV 2009, 14:54:51
Prof. dr hab. Bronisław Marciniak - rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wypowiadając się w sprawie projektu wybudowania w stolicy Wielkopolski pomnika Hipolita Cegielskiego, zwraca uwagę na renesansową osobowość tego wyjątkowego człowieka, którego nazwisko jest dzisiaj jedna z czołową polskich marek. Oto, co ma nam do powiedzenia współczesny naukowiec – prof. dr hab Bronisław Marciniak: Całym sercem popieram inicjatywę powstania w Poznaniu pomnika jednego z wielkich Wielkopolan – dr. Hipolita Cegielskiego. Przejąwszy niewielki warsztacik po zmarłym rzemieślniku, dał początek najnowocześniejszej na ziemiach polskich fabryce sprzętu rolniczego. "Dziwisz się, żem się na to odważył. - pisał Hipolit Cegielski w liście do przyjaciela - Słusznie; ale wpędzony jestem na tę drogę żelazną koniecznością i rzeczy moich następstwem. (…) w środku drogi nie lubię stawać, nie lubię się też dać wyprzedzać, bo podobno kto stoi, ten się cofa! - a należę do tych, co jak sobie coś do głowy wbiją, to spać nie mogą, chorują, aż skutek ujrzą, choćby go żałowali."

Niech ten pomnik na zawsze utrwali postać Hipolita Cegielskiego
2 IV 2009, 20:07:39
Józef Mozio - redaktor naczelny „Z Postępem”, „Polagra” „Żywność – Promocja – Jakość” podkreśla znaczenie pomnika Hipolita Cegielskiego dla utrwalania jego postaci i legendy w pamięci Wielkopolan: Zapowiedź odsłonięcia w Poznaniu pomnika Hipolita Cegielskiego wzbudziła duże zainteresowanie Poznaniaków i Wielkopolan. Inicjatywa Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego wzniesienia takiego pomnika ze środków społecznych jest ze wszech miar wartościowa i godna urzeczywistnienia.

Pomnik upamiętni postać wielkiego prekursora pracy organicznej
2 IV 2009, 20:02:50
Jerzy Szyło - wydawca książki pt. „Hipolit Cegielski – pomnik i jego dzieło” zwraca uwagę na to, jak ważnym symbolem przedsiębiorczości i gospodarności był Hipolit Cegielski: Godna wsparcia jest inicjatywa Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, dzięki której w 2009 roku ma powstać w Poznaniu pomnik Hipolita Cegielskiego, jednego z najwybitniejszych Wielkopolan XIX w., wielkiego patrioty i społecznika oraz człowieka niezwykłego, którego działania i dokonania są wzorem dla kolejnych pokoleń.

Był synonimem sukcesu i to niebywałego...
1 IV 2009, 16:19:24
Andrzej Wituski, wybitny działacz społeczny i kulturalny, prezydent miasta Poznania w latach 1982 -1990, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w latach 1997 – 2007 jest związany z legendą Hipolita Cegielskiego w sposób szczególny. Witając budowę pomnika Hipolita Cegielskiego mówi o tym: „Zastanawiając się nad przyszłością naszego miasta, nad jego rozwojem - nie sposób nie wracać do wydarzeń i postaci, które tworzyły jego historię. Jedną z takich sztandarowych postaci był niewątpliwie Hipolit Cegielski. W czasie moich 18 lat „magistrackich”, w czasie których pełniłem również obowiązki prezydenta Poznania, towarzyszył mi w przemówieniach, dyskusjach i sympozjach. Był synonimem sukcesu i to niebywałego. Od profesora Gimnazjum św. Marii Magdaleny i twórcy rozpraw naukowych - do kupca, fabrykanta i społecznika.





Hipolit Cegielski - jego życie i twórczość


 
 
Copyright 2007 Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego